Mi rtkes a szemlyisg szmra valban? Az, amit az letben tesz, valban jelentsggel br szmra? Itt a tartalkok hzrl van sz, mind az anyagi dolgok, mind a rendelkezsre ll, vele szletett kpessgek tekintetben.
Ha ez utbbiakbl az ember mg nem valstotta meg a legjobbat, akkor knyszert rez arra, hogy fejlessze ket. A veleszletett kpessgeket konkrtan hasznosthat kszsgekk kell alaktania. Az sszes knlkoz alkalommal lnie kell. Kpessgeit s energiit produktvan ki kell hasznlnia s engednie kell ket lthatv vlni - ahelyett, hogy elrejten vagy magba zrn.
Minl kisebb fok az nrtkelse, annl nagyobb az ignye azt a tulajdon ltal kiegszteni. Knyszert erej az a vgy, hogy olyan dolgokat birtokoljon amire egybknt nincs is szksge. A feladat teht az nrtkels kifejlesztse, nmaga elfogadsa.
Ugyanakkor azt is meg kell tanulnia, hogy gyakorlatilag hasznosthat kpessgekkel s effektv cselekvssel rgztse magt az anyagi vilgban. (A pnz problmv vlhat – klnsen akkor, ha ez a tma figyelmen kvl marad. A pnzgyi bizonytalansg gyengt hatssal lehet az identitsra s nrtkelst krosthatja).
Mskppen megkzeltve a hz egy lthatatlan kalitka, melyben fel s al futkosunk – jobb napokra vrva. Olyan napokra, amikor a kalitka kinylik s szabadjra enged (br semmi sem jelent akkora flelmet, mint ppen ez a szabadsg). A „fogsg” egyik klnlegessge, hogy ezt a „cellt” nemcsak otthonosan rendeztk be ("az n hzam az n vram"), hanem gy gondoljuk, hogy minl tbb luxus vesz krl minket, annl jobb a kzrzetnk s annl jobban n a tekintlynk, elismertsgnk. Elvrjuk, hogy elismerjk neknk azt, hogy ezt mind mi szereztk, mi „csinltuk” – mi rtkes emberek vagyunk, mivel rtkes dolgaink vannak.
Ebben a gondolkodsi modellben azonban benne rejlik a knyszer is. Nevezetesen az, hogy semelyik eddig megszerzett rtkkel nem tudjuk vgrvnyesen kifejezsre juttatni a sajt rtknket, s gy (knyszeresen) tovbb kell vsrolnunk s gyjtennk, dsztennk, hogy a mr egyszer elrt dolog ne vljon „semmiv”. |