A llektan alapveten hrom N-rl beszl (sztn-n, felettes-n s n). Az sztn-n (a jungi tudattalan, „svalami”) velnk szletett. Energia (libid, agresszi, kollektv archetpusok, stb.) hordoz. Trekszik a bels feszltsg megszntetsre. Ez rmet is okozn egyben.
Ha a tudattalan (sztn-n) nem kpes a feszltsg levezetsre, akkor az N (az ego) segtsgre szorul. Az n. felettes-n morlis, kulturlis (n-idel, lelkiismeret) szempontbl tli meg a feszltsg levezetst. Lelkiismeret: behatrol, tilt – Szaturnusz n-idel: jelzi mi a j – Jupiter
Az ember legfbb sajtossga az ntudata (identitsa). Ez nem felttlenl egocentrizmus. Mindenki sajt vilgnak kzpontja (idt s teret nmagunkra vonatkoztatva tapasztaljuk meg) „Elttem van szak, htam mgtt dl…” Minden ember olyan mint minden ember, mint nhny msik, mint senki ms. Az nnk helyzetrl helyzetre aktualizldik ugyan de dnt elem az nazonossg, a tartssg, a folyamatossg. „A tornyon ugyanaz a szlkakas forog ide-oda.”
Az nazonossg szintjei: • pszichofizikai, trsadalmi (helynk van a trsadalomban), • egzisztencilis (cselekedeteink), • kategrikus (kpnk van nmagunkrl), • lmnyszer (tljk nmagunkat)
Az nszeretet-energia hozztartozik kellemes kzrzetnkhz s EGSZsgnkhz. Nem kzmbs azonban a fejlettsgi szint. Ha nincs elg ilyen energim, akkor kirlk (rnyka leszek a msiknak). Ha tl sokat mozgstok, akkor felfvdik az nem (mint a bka a mesben).
Az nszeretet alaptkje nlkl nincs alkots. A karakterbeli adottsgok behatrolhatjk a szemlyisg fejldst, de nem megvltoztathatatlanok. |