Az embereknek eltr mrtkben van szksgk kvetend tekintlyekre (mintkra). A motivci mr gyerekkorban kialakul, st szmos ksbbi motivci alapja a szli tekintly.
„ A tekintlykvets vgya az a bels igny, hogy ilyen mintnk legyen, arra ksztet, hogy magunkat elkezdjk hozzigaztani; akr talltunk mr magunknak megfelel tekintlyt, akr nem.”
A sikeres mintakvetshez tudatoss kell vlnia a tekintlykvetsi clnak. gy nem csak magrt az igazodsrt igazodunk, hanem egy adott tekintllyel, csoporttal igazodsunk trgyat is kap. Idnknt az is elfordul, hogy valaki tudatosan nem kvet egy tekintlyt vagy mintt.
Termszetesen nem elg itt sem a vgy s a tudatostott cl. Szksg van a cllal val azonosuls kpessgre is. Azonosuls egy szereppel, amely a krnyezet, a kzssg sajtossgaihoz ktdik („tekintly-csoport”).
Szocilis elismers (Pszicholgiai Atlasz): Az elismersre val trekvs a szocilis biztonsgot szolglja. A trsas nmagra figyelst mint motvumcsoportot hrom oldalrl lehet megklnbztetni STTUS (elsbbsg) – respektus, trsadalmi helyzet, flrendels PRESZTZS (tekintly) – elismertsg, dicssg, kitntets MORLIS RTKELS – a j hrnv s a szemly mltnyolsa. |