A pszicholgiban azt a tulajdonsgcsoportot "amilyen nem akarok lenni" ltalban rnyknak nevezik. gy a Descendens (7. hz) egyben rnykpont is. A llektani trvnyszersgek alapjn az elfojtott, integrlatlan rnykunkat ltalban a Te-re vettjk r mint "rnykhordozra", azaz az elutastott rtkrendekkel, lelki minsgekkel, pszichikus energikkal a klvilg, a Te megnyilvnulsain keresztl konfrontldunk.
A tudatos n ill. a perszna kialakulsval s megszilrdulsval egy idben kialakul a tudattalanban az rnykszemlyisg. Ezen rnykszemlyisg (milyen nem akarok lenni) a persznval (milyen akarok lenni) egyfajta polris ellenttet alkot. Azon rsznkrl van sz, amit elutastunk magunktl, amit elfojtunk magunkban (ennyiben Freud tudatalatti fogalmhoz kzelt). Azaz kezdeti fokon rnyknak nevezhet mindaz, ami az analizlt szemly szmra tudattalan. Jung szerint mindehhez csatlakozik a kollektv tudattalanban ltez archetipikus rnyk is (a j, a rossz, a bn, bntudat, a tabu, az incesztus fogalma egyetemes emberi termszet).
ltalban szletsnktl fogva tbb akr egymsnak ellent is mond tulajdonsggal, jellemvonssal rendelkeznk. A szocializci sorn egy rszkkel azonosulunk, st fejlesztjk ket, a tbbit azonban elutastjuk magunktl - ez az rnyk keletkezsnek pillanata.
Ugyanakkor a nyilvnos n (Asc, MC) s az rnyk kztt ltrejv ertr hozza ltre azt a pszichikus energit, amely a szemlyisgfejlds szempontjbl elengedhetetlen. (Egyni trekvs milyen akarok lenni s milyen nem nismeret nvekedse az n felelssgteljes felvllalsa).
Ugyanakkor problmt jelenthet, hogy az rnykszemlyisgnket nem mindig tudjuk fken tartani. Hatrhelyzetekben eltr s nehz utna kijavtani az nkpen esett csorbt. Az rnyk elzrja a tudattalan mlyebb rtegei fel vezet utat. A pszich kreatv erforrsaihoz (anima / animus, archetpusok, komlexusok) csak az rnykproblma feldolgozsa utn juthatunk.
Mivel az eg (Nap) a perszna (Asc, MC) irnyban trekszik megvalstani nmagt, ezrt a polris szembenllsban lv tudattalan rnyk fell jv impulzusokat akadlyoznak, fenyegetnek li meg (Nap - Szaturnusz, Asc - Desc, MC - IC). Minl ersebb bennnk az elutasts, az elfojts, az ellenlls a tudattalannal szemben, annl inkbb ellensg lesz belle. Ez az elfojtott rnykkp aztn trvnyszeren rvetl a krnyezet arra alkalmas egyneire, hiszen a bels ellentt klsv ttele tehermentest hats. gy teht az ellenfelnk relis kpt sajt rnykprojekcink torzthatja. Klasszikus terlete e projekcinak a horoszkp (pszicho-struktra) 7. hza. A kvetkez 8. hz pedig ezen rnykkal val szembeslsnek s potencilis integrcijnak (kihvs) lesz a terlete (rnykkonfliktus).
Cltudatos (n)elemzssel az rnyk felismerhet s tudatosthat az asztropszicholgiai analzisben. m ezutn jn a neheze, hiszen megismerhetem ugyan az rnykomat, de annak integrlsa annl problematikusabb lehet(etikai problma).
rnyka lehet egynnek, csaldnak, csoportnak, trsadalomnak. Elfordulhat, hogy egy tbb genercin keresztl rendes, pozitv gondolkods, szocilis konfliktusok nlkli csaldban egyszer csak az egyik csaldtag rnykhordozv vlik. A szlk rnyka is nagyon hatkony. A gyermekre intenzven hat, hiszen az elssorban a szl tudattalanjra reagl. |